Nezakonit otkaz ugovora o radu i pokretanje sudskog spora

Jedan od najčešćih slučajeva kada Vam je potreban advokat, jeste upravo kada Vam je uručen nezakonit otkaz ugovora o radu od strane poslodavca.

Naime, postoje brojna pravila i norme koje su poslodavci dužni da ispune ukoliko žele da daju otkaz svom zaposlenom, takođe, postoje i slučajevi kada ne smeju da daju otkaz jer Zakon o radu štiti određene kategorije ljudi, zatim kakva se procedura mora ispoštovati prilikom davanja otkaza od strane poslodavca, i na kraju, da li je uopšte postojao ili je opravdan razlog zbog koga je dat otkaz Ugovora o radu.

Sve su ovo slučajevi koji se vrlo često dešavaju u praksi i zbog kojih se stranka obraća advokatu, kako bi dobila adekvatnu pomoć i pokrenula sudski postupak radi zaštite svojih prava.

Zakon o radu taksativno nabraja razloge za otkaz, a među njima su: povreda radne obaveze, povreda radne discipline, zatim razlog koji se odnosi na nepostojanje radne sposobnosti na strani zaposlenog, ili opravdanih razloga koji se odnose na potrebe poslodavca.

Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu za povredu radne discipline ili radne obaveze dostavi zaposlenom upozorenje i ostavi mu rok od 8 dana da se izjasni na navedeno upozorenje.

Zakon o radu štiti od otkaza lica koja su privremeno sprečena za rad, koja su na porodiljskom odsustvu, odsustvu sa rada radi nege deteta, odsustva sa rada radi posebne nege deteta, koja su na odsluženju vojnog roka… Takođe, članstvo u političkoj, sindikalnoj organizaciji, Vaš pol, rasa, vera, nacionalna pripadnost ne mogu da budu razlog za otkaz Ugovora o radu niti možete biti diskriminisani po ovom osnovu.

Rešenje o otkazu Ugovora o radu mora se dostaviti lično zaposlenom.

Ukoliko se ova pravila ne ispoštuju, radi se od nezakonitom otkazu Ugovora o radu, koji se može pobijati u sudskom postupku uz pomoć advokata.

Tužbom zaposleni može da traži ili vraćanje na rad i isplatu naknade štete kao i poreza i doprinosa za vreme dok nije radio, ili samo isplatu naknade štete i poreze i doprinose za period koji nije radio. Naknada štete zapravo predstavlja izgubljenu zaradu i tako se isplaćuje, a porezi i doprinosi se isplaćuju upravo na taj iznos izgubljene zarade.

Ukoliko nadležni sud utvrdi da je zaposlenom prestao radni odnos bez osnova, a zaposleni ne želi da se vrati na rad, sud će obavezati poslodavca da isplati iznos naknade štete najviše do 18 zarada, a sve u zavisnosti od vremena provedenog u radnom odnosu kod poslodavca, godina života zaposlenog, broja izdržavanih članova porodice…

Ukoliko sud utvrdi da je zaposlenom prestao radni odnos bez osnova, ali u toku postupka poslodavac dokaže da postoje okolnosti koje opravdano ukazuju da nastavak radnog odnosa nije moguć, sud će odbiti zahtev zaposlenog da se vrati na rad i dosudiće naknadu štete od najviše 36 zarada zaposlenog.

Međutim, ukoliko sud utvrdi da je ipak postojao pravni osnov za otkaz, ali je poslodavac postupio suprotno odredbama Zakona kojim je propisana procedura za prestanak radnog odnosa, sud će odbiti zaposlenog za vraćanje na rad, a na ime naknade štete dosudiće se iznos do 6 zarada zaposlenog.

Bitno je znati da spor za poništaj rešenja o otkazu Ugovora o radu možete pokrenuti u roku od 60 dana od prijema Rešenja o otkazu ugovora o radu, nakon isteka ovog roka gubite pravo da u sudskom postupku dokazujete neosnovan otkaz ugovora o radu.

Zaposleni kome je otkazan Ugovor o radu, može i da zatraži privremeno vraćanje na rad, preko inspekcije rada (Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja), ili u vidu predloga za određivanje privremene mere nadležnom osnovnom sudu kome i podnosi tužbu kod poslodavca a u skladu sa Zakonom o izvršenju i obezbedjenju kojim se uredjuje obezbedjenje nenovčanog potraživanja i opravdanost izricanja privremene mere.

Ukoliko imate nedoumica u vezi pokretanja postupka za nezakonit otkaz, advokat Vam može pomoći u vidu davanja saveta koji se odnose na Vaša prava i kao i pokretanja tužbe pred nadležnim sudom.

Tags: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *