Advokat Vam može pomoći da u sudskom postupku steknete pravo svojine ukoliko ste stekli određenu stvar održajem, ali za to moraju biti ispunjena određena zakonska pravila.
Pre svega, pravo svojine može da se stekne na osnovu zakona, nasleđjivanjem ili pravnim poslom (ugovorom).

Sva ova tri načina su česti načini sticanja svojine, jedan koji može praviti problematiku je na osnovu zakona. Među njima spada upravo održaj.
Održaj je institut koji podrazumeva da određeno lice ima posed nad nekom stvari, ali nema svojinu, tj. nema potpuno pravo koje podrazumeva raspolaganje, držanje i korisćenje stvari, već samo stvar drži u posed. Situacija u praksi može da bude da određeno lice ima ugovor na osnovu kog je kupio npr. određenu nepokretnost ali se zbog nedostatka pravnog kontinuiteta ne može upisati kao vlasnik u javnim knjigama na toj nepokretnosti.
Lice koje ima posed na određenoj stvari ali ne i svojinu pod zakonskim uslovima može steći i pravo svojine što je vrlo čest slučaj u praksi. Detaljnije informacije za održaj Vam uvek može dati advokat.

Ovo pitanje detaljno je regulisano u Zakonu o osnovama svojinskopravnih odnosa. Prvi uslov koji Zakon propisuje jeste da lice koje drži stvar ima punovažni pravni osnov npr. ugovor kojim je stekao svoje pravo, i da opravdano veruje da je vlasnik stvari iako nije, odnosno da je savestan. Takvo lice može steći pravo svojine u roku od 3 godine na pokretnoj stvari, a u roku od 10 godina na nepokretnoj.
Ukoliko se radi o licu koje nema pravni osnov ali koje je savesno, odnosno koje opravdano veruje da je on vlasnik stvari, onda je rok nesto duzi i to 10 godina za pokretne, a 20 godina za nepokretne stvari.
Lice koje ZNA da drzi tuđu stvar, odnosno koje je nesavesno ne može NIKADA da stekne pravno svojine na ovaj način.
Ukoliko ispunjavate jedan od ova dva uslova, možete pokrenuti tužbu za utvrđenje prava svojine, za sta Vam je potreban advokat.
Tužba se podnosi protiv lica koje tvrdi da je vlasnik stvari, odnosno lica koje se smatra vlasnikom ili koje je u slučaju da je u pitanju nepokretnost upisano kao vlasnik u katastar nepokretnosti .

Kada se radi o nepokretnosti, morate imati pravni kontinuitet, odnosno način sticanja od prvog vlasnika pa do Vas i svu dokumentaciju. Poželjno je imati i dokaz o plaćenim računima koji se odnose na navedenu nepokretnost, da imate prebivalište na toj adresi, a savesnost se pretpostavlja, te onaj ko tvrdi suprotno moraće to i da dokaže.
Nakon okončanja postupka, ukoliko imate validne dokaze i ispunjavate zakonske uslove, možete postati vlasnik pokretne ili se upisati kao vlasnik nepokretnosti stvari u katastru na osnovu pravnosnažne presude.
Za sve detaljnije informacije, tok takvih postupaka kao i cene advokatskih usluga, konsultujte vašeg advokata.