Ugovor o doživotnom izdržavanju danas se najčešće zaključuje u praksi, ali je još češće predmet osporavanja od strane naslednika, nezadovoljih načinom raspodele imovine, sa kojom ugovornom stranom je on zaključen, pod kojim uslovima, te dovodi do mnogih nedoumica da li i kada ga treba zaključiti.
Zakon o nasledjivanju detaljno reguliše ovo pitanje, predvidjajući ga članom 194.
Za razliku od velikog broja pravnih sistema koji ne poznaju Ugovor o doživotnom izdržavanju, te zaključivanje istog ne može proizvesti pravno dejstvo, u našem pravnom sistemu je drugačije i vrlo se češto zaključuje u praksi.
Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primalac izdržavanja da se posle njegove smrti na davaoca izdržavanja prenese svojina tačno određenih stvari ili kakva druga prava, a davalac izdržavanja se obavezuje da ga, kao naknadu za to, izdržava i da se brine o njemu do kraja njegovog života i da ga posle smrti sahrani.
Davalac izdržavanja je lice koje je dužno da izdržava, brine se o primaocu izdržavanja, što obuhvata obezbeđenje stanovanja, hrane, odeće i obuće, odgovarajuću negu u bolesti i starosti, troškove lečenja i davanja za svakodnevne uobičajene potrebe, i da ga nakon smrti sahrani, a primalac izdržavanja prenosi ugovorom na davaoca izdržavanja svojinu tačno određenih i postojećih stvari u momentu zaključenja ugovora.
Vaš advokat Vam može dati detaljne informacije i sastaviti Ugovor o doživotnom izdržavanju ukoliko ste ga odlučili zaključiti.
Ugovor o doživotnom izdržavanju je strogo formalni pravni posao, što znači da mora biti zaključen u pismenoj formi i overen od strane javnog beležnika. Imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja, te njome ne mogu biti namireni nužni naslednici, što je javni beležnik dužan naznačiti u klauzuli o potvrđivanju ugovora, jer u suprotnom, ugovor je ništav.
Važno je napomenuti da davalac izdržavanja ne može biti fizičko ili pravno lice koje se u okviru svog zanimanja, odnosno delatnosti stara o primaocu izdržavanja ( medicinsko osoblje, bolnice i sl..) ako prethodno za zaključenje ugovora nije dobijena saglasnost nadležnog organa starateljstva.
Aleatornost, odnosno neizvesnost je bitna karakteristika ovog ugovora koja se odnosi na dužinu života primaoca izdržavanja i zbog koje se ne može unapred odrediti srazmera uzajamnih davanja ugovornih strana, s tim što se aleatornost ugovora o doživotnom izdržavanju ne procenjuje samo prema vremenskom razmaku između zaključenja ugovora i momenta smrti primaoca izdržavanja, već prema svim okolnostima konkretnog slučaja.
RASKID UGOVORA
Ako se međusobni odnosi ugovornika iz bilo kog uzroka toliko poremete da postanu nepodnošljivi, svako od njih može zahtevati da sud raskine ugovor. Kad sud izrekne raskid, primalac izdržavanja je dužan dati naknadu za primljena davanja i usluge. Ako je do raskida došlo zbog krivice jedne strane, druga strana ima pravo na pravičnu naknadu.
Takođe, ako se posle zaključenja ugovora okolnosti toliko promene da njegovo ispunjenje postane znatno otežano, sud može, na zahtev jedne ili druge ugovornice, njihove odnose iznova urediti ili raskinuti.
OSPORAVANJE I PONIŠTAJ UGOVORA
S obzirom da se naslednici isključuju iz imovine koja je predmet ugovora o izdržavanju, oni ga i osporavaju u sudskom postupku iz različitih razloga. To mogu biti nepostojanje aleatornosti kao okolnosti i bitne činjenice zaključenja ovog ugovora,(npr.teška bolest primaoca izdržavanja sa izvesnom skorom smrću), nesposobnost za rasuđivanje primaoca izdržavanja, neispunjenje ugovornih obaveza na strani davaoca izdržavanja i slično…
Zakonski naslednici mogu poništaj ugovora zahtevati u roku od jedne godine od dana saznanja za ugovor, a najkasnije u roku od tri godine od dana smrti primaočeve.
Rok od jedne godine ne može početi da teče pre smrti primaočeve.
Za dodatne informacije o ovoj temi, kontaktirajte advokata koji Vam može dati detaljnije podatke i uputiti Vas na adekvatno rešenje Vašeg problema u vezi sa ugovorom o doživotnom izdržavanju.
Poštovani,
Testament pred svedocima, je napravljen u junu mesecu, gde pokojna ostavila sinu stan. On ne zivi u Srbiji njegova majka je slomila kuk i imala potrebu za negom i Ugovorom o dozivotnom izdrzavanu taj stan daje komsijama koji su se o njoj brinuli više od 10 godina a po najvise u preiodu od 6 meseci kada je slomila kuk i bila teže pokretna tj jedno mesec dana pre nego da je umrla bila je skoro nepokretna. Porodica sa kojom je zakljucila Ugovor o doživotnom izdržavanju se brinula o njoj do kraja i dostojno je sahranila kao što stoji u Ugovoru.
Zabelezba za postojanje Ugovora je dostavljeno katastru i sada je rok od 30 dana da advokat sa dokumentima izvrši upis u katastar tj promenu svojine stana.
Da li testament ( gde svedoci nisu u isto vreme i na istom mestu potpisali testament) moze uticati na valjanost Ugovora o izdržavanju.
Unapred hvala
Zdravkovic
Poštovani, imajući u vidu opisano činjenično stanje od strane Vas možemo Vam samo ukazati na par stvari. Pre svega da bi ugovor o doživotnom izdržavanju mogao da bude pravno valjan neophodno je postojanje aleotornosti što automatski zaključivanje 6 meseci pre delacije isti čini pravno neizvesnim. Sa druge strane, predmet ugovora o izdržavanju ne spada u ostavinsku masu i nakon delacije lica je dovoljno podneti samo smrtovnicu i izvršiti prenos. Za sve ostale informacije obratite se Vašem advokatu radi eventualnog poništavanja ugovora o doživotnom izdržavanju.