RAZVOD BRAKA- Šta je potrebno znati i koja je uloga advokata?

Porodičnim zakonom je detaljno uređen razvod kao način prestanka braka. Pored smrti supružnika i poništaja braka, razvod je način prestanka braka koji je uređen zakonom.

Da li Vam je potreban advokat za razvod braka? Pre svega, danas su razvodi češći nego ranije, a angažovanjem advokata se na najbolji način mogu regulisali imovinski odnosi kao i porodični odnosi razvedenih supružnika. Razvod nastaje momentom pravnosnažnosti sudske presude.

Kada dođe do takvog odnosa da su oni ozbiljno i trajno poremećeni, supružnici se odluče da njihov odnos regulišu razvodom. To dolazi najčešće usled ozbiljnog neslaganja, svađi, gubitka emocija, bolesti zavisnosti, nedovoljno materijalnih sredstava i sve ono što može uticati na mir u bračnom životu. Advokat za razvod braka Vam može pružiti potrebne informacije o Vašim pravima.

Tada je najbolje angažovati advokata radi pružanja potrebnih informacija i saveta, kao i da li se celokupna situacija može rešiti mirnim putem, odnosno sporazumno, a u krajnjem slučaju sve informacije oko sastavljanja tužbe za razvod braka možete dobiti preko advokata.

KO JE NADLEŽAN?

Stvarnu nadležnosti u ovim postupcima imaju Osnovni sudovi. Mesna nadležnost se određuje prema prebivalištu tuženog ili poslednjem zajedničkom prebivalištu.

SPORAZUMNI RAZVOD ILI TUŽBA?

Radi izbegavanja neprijatnosti, stresa i dodatnih troškova postupka svakako je bolje da se supružnici dogovore sporazumno povodom razvoda, a i drugih pitanja koja se tiču uređivanja njihovih imovinskih odnosa kao i starateljstva nad decom ako ih supružnici imaju.

Predlog za sporazumni razvod se podnosi kada se o svim pitanjima supružnici dogovore odnosno o vršenju roditeljskog prava, podeli bračne imovine i poveravanja dece. Tužba za razvod braka se pak podnosi kada oko bilo koje od ovih pitanja nema sporazuma među supružnicima. U oba slučaja, najbolje je angažovati advokata koji će ih usmeriti u pravom smeru radi rešavanja svih relevantnih pitanja.

Advokatska kancelarija Milosavljević sačinjava sporazume o sporazumnom razvodu i zastupa klijente na ročištima, kao i tužbe za razvod braka.

SPORAZUMNI RAZVOD

Najbitnije stavke kod sporazumnog razvoda braka je da pre svega postoji sporazum supružnika o samom razvodu, kao primarni uslov. Zatim, mora postojati sporazum oko poveravanja i starateljstva nad zajedničkom decom ili detetom. Mora se urediti pitanje roditeljskog prava, odnosno da li će ono biti zajedničko ili samostalno.  Ovde veliku ulogu igra Centar za socijalni rad. Ova ustanova nakon obavljenih razgovora sa roditeljima ocenjuje šta je najbolje za dete i kome će se ono peveriti. Može se dogoditi da Centar za socijalni rad ne da saglasnost na sporazum o razvodu ako smatra da on nije u najboljem interesu deteta.

Neophodno je takođe i urediti način i model viđanja roditelja i deteta, za onog roditelja koji ne vrši roditeljsko pravo. Velika je prednost kada se takav način viđanja uredi sporazumno, jer je i za roditelja i dete najbolje da se viđaju na način kako žele i u skladu sa drugim roditeljem. Ovde deca manje pate, manje osete tenziju između roditelja i mogu viđati svoje roditelje na način koji to žele.

Pitanje izdržavanja deteta ili dece se slobodno određuje kod sporazumnog razvoda.  Svakako sud ne dozvoljava sporazum u kome je alimentacija drastično ispod minimalne sume izdržavanja.

Podela imovine je takođe bitna stavka svakog sporazuma. To se odnosi na nepokretnosti, motorna vozila i dr. Neophodno je da postoje pisani dokazi o imovini koja se deli. Ovo je značajno jer bi u svakoj parnici koja bi dosta dugo trajala sud morao utvrđivati udeo u zajedničkoj imovini supružnika.  Kod same podele imovine značajni faktori koji se uzimaju u obzir su prihodi supružnika u zajedničkom životu, briga o deci, o domaćinstvu i sve ono što je supružnik radio kako bi uvećao zajedničku imovinu.

Celokupni postupak traje dosta kraće od postupka povodom tužbe za razvod braka s obzirom da su supružnici posredstvom advokata uredili svoje međusobne odnose bez ikakvih nesaglasnosti, te se završava za svega par meseci.

TUŽBA ZA RAZVOD BRAKA

Ukoliko nema saglasnosti supružnika ni o kom pitanju povodom razvoda i porodičnih odnosa, podnosi se tužba za razvod braka koja je i u praksi češći način prestanka braka od sporazuma. Tada vam je potreban advokat za razvod braka radi podnošenja tužbe.

Kada se podnese tužba, sprovodi se pre svega pokušaj mirenja supružnika kako bi se ozbiljno i trajno poremećeni bračni odnosi popravili. Ukoliko pokušaj mirenja uspe, vrši se nagodba o pitanjima roditeljskog prava i njegovog vršenja, kao i pitanja podele zajedničke imovine.

Ukoliko nijedan od ovih načina ne bude uspešan, sudija odlučuje u postupku povodom tužbe za razvod braka. Sam postupak je izuzetno hitan te se prvo ročište zakazuje u roku od 15 dana.

TROŠKOVI POSTUPKA?

Troškovi postupka se odnose na advokatske troškove koje advokati imaju u skladu sa Tarifom o naknadama i nagradama za rad advokata, kao i sudski troškovi. Troškove za razvod braka pred sudom najčešće snosi svaka stranka za sebe.

U troškove spadaju takse na tužbu i presudu, podnesci advokata shodno Tarifi, zastupanje na ročištima, troškovi veštačenja na okolnost poveravanja vršenja roditeljskog prava. Stvar je dogovora između advokata i stranke oko naplate troškova, te pitanja da li će to biti u punoj tarifi ili 50% od Tarife.

Jedno od interesantnih pitanja je to da nakon razvoda braka, stranke mogu u posebnom postupku podeliti svoju imovinu koja se ne podeli u samom postupku razvoda braka. Ovi postupci su dugi i dosta teški, s obzirom da se vrši dokazivanje i celokupno pitanje o svakoj stvari ili pravu stečenom tokom braka.

Svakako, odluka da svaka stranka snosi svoje troškove u postupku povodom tužbe za razvod braka je jedno racionalno rešenje s obzirom da se njime uveliko smanjuje napetost koja već postoji između supružnika.

Ukoliko imate dodatna pitanja u vezi sa sastavljanjem predloga za sporazumni razvod braka ili pak tužbom za razvod braka, kao i savetovanja oko Vaših prava u ovoj vrsti spora, kontaktirajte svog advokata.

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *